motivasyon nasil kazanilir

Motivasyon Nasıl Kazanılır?

Motivasyon, kişinin yapması gerekenler için çabalama isteğidir. Yeni bir iş bulmak, bir bölüm okumak, ilişkiler, bir sınavı kazanmak hatta günlük işler bile istek gerektirir. Bu isteğin kaybedilmesi kolay, kazanılması ise bir hayli zordur. Daha önceki yazımızda motivasyonun nasıl kaybedildiğini anlatmıştık. Bu seferki yazımızda ise nasıl kazanıldığını madde madde aktaracağız.

Hedeflerinizi Belirleyin

Hedef belirleme, insanların hayatlarının amacını veya işlerinin hedefini belirlemelerine yardımcı olur. Ayrıca, insanların zamanlarını daha verimli kullanmalarını ve daha az zaman kaybetmelerini sağlar. Bu hedef tamamen sınava yönelik olabilir. Sınav hedefi, öğrencinin ne kadar bilgi ve beceriye sahip olduğunun belirlenmesi için kullanılan bir araçtır. Hedefinizi belirlerken, mevcut bilgi düzeyinizin ve ihtiyacınız olan becerileri dikkate alınmanız gerekir. Ayrıca, sınav hedefinizi belirlerken sizin gelecekteki ihtiyaçlarınızı da dikkate almalısınız. Motivasyonunuzu geri kazanmak için, ne yapmak istediğinizi ve nereye gitmek istediğinizi belirleyin. Bunlar, sizin için anlamlı olan hedefler olmalıdır.

Küçük Hedefler Koyun

“Küçük hedefler koymak” ifadesi, büyük bir amacı gerçekleştirmek için daha küçük, daha ulaşılabilir hedefler belirlemek anlamına gelir. Asıl hedefinize ulaşmadan önce daha az zorlayıcı ve daha kolay ulaşılabilir adımlar oluşturmalısınız. Bu sayede, ana amacı gerçekleştirmek için daha iyi bir planlama yapabilirsiniz, gerekli olan çaba ve zamanı daha iyi yönetebilirsiniz. Bu tekniğin kullanılması, amaçların gerçekleştirilmesi için daha az zorluk ve daha yüksek motivasyon sağlar. Çünkü gerçekleştirdiğiniz hedefler, sizin kendinize daha çok güvenmenizi sağlar. Asıl hedef o kadar da gözünüzde büyümez. Büyük hedefleri gerçekleştirmek için küçük adımlar atın. Haftalık ders programı hazırlamak ve ona uymaya çalışmak küçük bir hedef olabilir örneğin. Bu, sizi motive edecek ve ilerlemenizi sağlayacaktır.

Ödüllere Odaklanın

Ödül odaklı düşünme, kişinin amacına odaklanmasını ve amacı gerçekleştirmek için gerekli olan çalışma ve çaba sürecini göz ardı etmesine yol açabilir. Ancak, ödül odaklı düşünme, motivasyon için kullanıldığında faydalı olabilir. Hedefiniz bir okulsa o okula kayıt olduğunuz ilk güne odaklanabilirsiniz. Yüksek sınav puanı sizin amacınızsa o zaman puanların açıklandığı günü düşleyebilirsiniz. Ayrıca küçük hedefleri başardığınızda da kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Örneğin, bir haftada çözmeyi hedeflediğiniz soru sayısına ulaşırsanız kendinize bir içecek ya da yemek ısmarlayabilirsiniz. Bu, motivasyonunuzu artıracaktır.

Destekleyici Bir Ortam Oluşturun

Motivasyonunuzu kazanmak için destekleyici bir ortam oluşturun. Ders çalıştığınız ortamın ısısından düzenine her ayrıntısı sizi etkileyecektir. Ortamınızı biriyle paylaşıyorsanız o kişinin de hal ve hareketleri sizin çalışma isteğiniz üzerinde etkili olacaktır. Düzen diğerlerinden daha önemlidir, dağınık bir yerde ders çalışmak özellikle görsel öğrenen biriyseniz sizi negatif yönde etkileyecektir.

Ortam yalnızca eşyalardan ya da düzenden ibaret değildir. Aynı zamanda ortamınızda bulunan insanlar da motivasyon konusunda sizi etkileyecektir. Sevdiklerinizden, arkadaşlarınızdan alacağınız olumlu davranışlar, destekleyici mesajlar güveninizi artıracaktır. Sonuç olarak destekleyici ortam, sizi motive edecek insanların olmasını ve olumlu bir çalışma yerinin olmasını içerir.

Negatif Düşüncelerden Uzak Durun

Negatif düşüncelerden nasıl uzak durulduğu, kişinin özelliklerine, durumlarına ve deneyimlerine göre farklılık gösterebilir. Ancak en geçerli yollardan biri olumlu düşüncele odaklanmaktır. Kendinizi negatif düşüncelerle boğuşurken bulduğunuzda derin bir nefes olumlu düşünmeye başlayabilirsiniz. Bir diğer yöntem meditasyon ve yogadır. Bilimsel çalışmalar, düzenli yapıldığında etkili olduğunu göstermektedir.

Duygularınızı başkalarıyla paylaşmak da faydalı olabilir. Özellikle sınav stresi yaşayan bir arkadaşınızla dertleşmek durumu normalleştireceğinden sizi rahatlatabilir.

Sınav senesi diye ders çalışmaktan başka hiçbir şey yapmamanın, uzun vadede sizi negatif etkileyeceğinden bahsetmiştik. Hobilerinize vakit ayırmak, spor yapmak ya da en azından bir yürüyüşe çıkmak bu olumsuz düşüncelerden kurtulmanızda etkili olacaktır.

Profesyonel Yardım Alın

Sınav stresi, öğrenciler için ciddi bir sorun olabilir ve performansı etkileyebilir. Profesyonel yardım almak, sınav stresinizi azaltmak ve başarınızı arttırmak için faydalı olabilir. İmkanınız varsa bi psikolog ya da psikiyatrla görüşmek faydalı olacaktır. Eğitim koçları da bu yolda size destek verebilecek bir diğer kişilerdir, özellikle motivasyon konusunda size yardımcı olacaklardır. Okulunuzun rehber öğretmeniyle konuşmak da size çözüm yaratabilir. Vakit konusunda sorun yaşıyorsanız online çözüm yollarını da deneyebilirsiniz. Lütfen yardım almaktan çekinmeyin. Motivasyonun kazanılması ve devam ettirilebilmesi zordur.

Motivasyon nasıl kaybedilir? yazısını okumak için lütfen tıklayınız.

Sınav kaygısı yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız bu yazıya da bir göz gezdirebilirsiniz.