yök

YÖK 12 Üniversitede Eğitimin Ertelendiğini Duyurdu

YÖK açıkladı, üniversitelerde eğitim ertelendi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, üniversitelerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre yurt ve diğer işlemleri düzenleyebilmek için Antalya, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Karaman, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Niğde, Sivas, Tunceli’deki yükseköğretim bölgesindeki …

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, Antalya, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Karaman, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Niğde, Sivas, Tunceli’deki üniversitelerde eğitim ve öğretim süresinin, belirsiz bir tarihe kadar ertelendiğini duyurdu.

YÖK’ten duyurulan açıklamaya göre , Kahramanmaraş merkezli korkunç depremlerin etkisi ile 12 ildeki yükseköğretim merkezinde, bahar dönemi eğitimine ara verildiği duyuruldu.

12 İlde Üniversitelerde Eğitim Ertelendi

Açıklamada, “Yurt ve ulaşım hizmetlerinin ayrıcalık halinde sunulmak üzere Antalya, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Karaman, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Niğde, Sivas, Tunceli illerimizdeki yükseköğretim döneminde  bahar yarıyılı eğitim ve öğretim dönemi daha sonra açıklanacak bir tarihe kadar ertelenmiştir.” bilgisine yer verildi.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Kahramanmaraş, Adana, Malatya, Adıyaman, Hatay, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Osmaniye illerindeki yükseköğretim kurumlarında ikinci bir duyuruya kadar eğitime verildi. Bu bölgede yaşayan ve diğer illerdeki üniversitelerde öğrenim gören kişiler 6-17 Şubat 2023 tarihleri ​​arasındaki sınav ve devam gibi konularda gerekli kolaylıklar oluşturulacaktır. Söz konusu illerdeki üniversitelerin tıp fakültelerinin 6. sınıfları ile diş hekimliği fakültelerinin 5. sınıflarının bu karar kapsamı dışındadır.

Bölge ve civar illerdeki üniversite hastanelerimizin acil ve yoğun bakım birimleri vatandaşlarımızın hizmetine açık olup kapasitelerinin yükseltilmesiyle ilgili gereklilikleri dikkate alınmıştır. Bu illerdeki yükseköğretim kurumlarımızın bulunduğu bölgelerde hasar tespitinin yapılmasının ardından eğitim öğretime başlanması konusunda ayrıca açıklama paylaşılacaktır. Ayrıca depremden etkilenen illerimizde evleri hasar gören vatandaşlarımızın AFAD koordinasyonunda yurt imkanlarından yararlanmaları amaçlanmaktadır.

Güncel haberler için blog sayfamıza göz atabilirsiniz.